Dijital Diş Hekimliği

Teknolojinin gelişimi, tüm alanlarda olduğu gibi, diş hekimliğini  de etkisi altına almaktadır. Bu etkinin sonucunda, insan eli değmesine ve iletişim bozukluğuna bağlı hatalar azaltılarak çok daha üst düzey tedavilere olanak sağlanmaktadır. Zaman kaybı azaltılarak hastanın tedavi sürecindeki konforsuzluk da minimuma indirilebilmektedir. 
Özellikle protez yapımında, ölçü safhasından başlamak üzere, ağıza yerleştirilene kadar olan klinik ve laboratuvar aşamalarının tümünde dijital sistemler her an çok büyük yol  kat etmektedirler.

Dijital Ölçü Nedir?

Ağız içi tarayıcılar kullanılarak, ağız ve dişlerin, ilgili dijital  sisteme tanıtılma işlemidir. Muayene sırasında yapılan tarama sonucu, ağzın ve dişlerin durumu, hastalara somut bir şekilde gösterilerek, yapılacak tedaviler planlanabildiği gibi, başlangıç durumu daha sonra kullanılmak üzere arşivlenebilir.
Yapılan tarama, kullanılan program aracılığı ile doğrudan laboratuvara e-posta olarak gönderilerek işlem süresi kısaltılabilir ve olası hatalar azaltılarak mükemmele yakın protezler yapılabilir.