Gülüş Estetiği

Kişinin yüz özelliklerini göz önüne alarak bireye özel en güzel gülüşün tasarlanmasıdır. Sadece diş beyazlatma ile tedavi olabileceği gibi ön dişlere estetik restorasyonlar, kaybedilmiş arka diş varsa yanak ve dudaklara destek, botoks ya da dişeti operasyonları ile de gülüş estetiği sağlanabilir. Yüz şekli, ten rengi, dudakların yapısı gibi kriterler göz önüne alınıp, laboratuvar ortamında çalışmalar yapılır.

Dişeti Estetiği

Gülüş tasarımında çok önemlidir. Estetik gülüşte dişetleri belli bir oranda görünmelidir. Yapılacak ilk işlem, dişetleri sağlıksızsa tedavisinin yapılmasıdır. Bu problemlerin giderilmesinin ardından, gülüş estetiği için gereken şekil ve uzunlukta, kişiye özel formlar hazırlanmalıdır. Dişeti şekillendirmesi, kuron boylarının uzatılması gereken durumlarda, estetik restorasyonlarla beraber uygulanabilir.

Beyazlatma

Dişlerin yapısında (dentin ve mine tabakasında) oluşan ve estetik açıdan sorun yaratan renklenmeleri giderme işlemidir. Beyazlatma yapılmadan önce mutlaka dişeti tedavisi ve tam bir ağız - diş muayenesinin yapılması gereklidir.

Bazı özel durumlar dışında hemen herkese beyazlatma yapılabilir.

Tedavinin başarılı olması:

  • Kullanılan ilacın marka ve içeriği
  • Bu konuda deneyimli bir hekimin kontrolü altında olunması
  • İlacın kullanılma şekli ve süresine göre değişmektedir.

Hızla gelişen teknoloji sayesinde beyazlatma, artık çok daha güvenilir bir hal almıştır. Piyasada beyazlatma için çok değişik ürünler satılmaktadır. Bilinçsizce kullanılan bu ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma gücü, yan etkileri ve kalıcılığı tartışmalıdır.

before after

Botoks

Günümüzde, mevcut ya da oluşmakta olan kırışık, çizgi ve ciltteki yaşlanma görünümlerini, bu kırışıkların bulunduğu kas kitlesini geçici olarak felç edip rahatlamasını sağlayarak yine geçici olarak yok eden malzemedir.

Botoks bir ticari marka olmasına rağmen, işlemin ismi olarak hasta literatürüne geçmiştir. Madde, kas içine insülin iğneleri ile enjekte edilerek kullanılır. Işlem acılı değildir.

Dişhekimliğinde kullanımı çok eskiye dayanmaz. İki kullanımı vardır:

  1. Protez yapımında estetiğe yardımcı olarak dudak çevresi bölgesinde kullanılır.
  2. Çiğneme kaslarını rahatlatıp kütlesini küçülterek eklem sorunlarını rahatlatır.

Bonding

Kelime anlamı dişe bir malzeme yapıştırmaktır. Minimal çapraşıklıklar, aralık dişler, çarpma, düşme sonucu oluşan diş fraktür ve dişte madde kayıplarında "bonding" yöntemi kullanılır. En büyük avantajı, diş kesilmeden uygulanabilmesidir.

Çok ilerlemiş problemlerde, lamine ve diğer estetik yöntemler tercih edilir.

Laminatlar

Öncelikle dişlerde oluşan şekil bozuklukları, estetik problemler, çapraşıklıklar (çarpıklıklar) durumunda, dişlerin üzerinden herhangi bir kesim yapılmadan ya da minimum kesim yapılarak uygulanan, yaprak kalınlığındaki porselen restorasyonlardır.

Günümüz toplumununun estetik beklentilerinin artması ve diş hekimliğinde yapıştırma teknolojisindeki ilerlemeler, bu tür restorasyonları yaygınlaştırmıştır.

Dişlerin sadece ön yüzüne yapıştırma şeklinde uygulanır. Son derece estetik bir uygulamadır ve kesinlikle doğal dış görünüm yakalanır.

Feldspar

İçerik olarak bakıldığında dental porselen sistemlerinin çoğunluğu feldspar ihtiva eder. Işık geçirgenliği yüksek olduğu için estetiğin önemli olduğu ön bölge protezlerinde sıklıkla kullanılırlar.Hiç kesim yapılmadan ya da minimum rötuşlarla çalışma olanağı olduğu için hasta ve hekim açısından tercih edilme oranı yüksektir.

Zirkonyum

Madde kaybına uğramış dişlerin restore edilmesinde kullanılan kuron ve köprü sistemlerinde, metal alt yapı kullanımı yıllardır gelenekseldir. Ama bu metaller, alerjik reaksiyonlara, dişeti renklenmelerine ve estetik olmayan görüntülere sebep olabilirler.

Bilgisayar destekli sistemlerin gelişmesiyle, zirkonyum kullanılan protezler, ağız dokularıyla uyumlu, estetik ve uzun ömürlü sonuçlar vermektedir.