Erken Çocukluk Çağı Çürüklerine DİKKAT !

Türkiye’de son yıllarda yapılan araştırmalarda bebeklik ve çocukluk döneminde “Erken Çocukluk Çağı Çürüğü” ne çok sık rastlandığı görülmektedir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde beslenme çocuğun genel sağlığını etkilediği gibi diş sağlığı yönünden de çok önemlidir. Bu konuda yapılabilecek en temel yaklaşım, çürük yapıcı yiyeceklerin tercih edilmemesi, şekerli yiyeceklerin tüketiminin sınırlandırılması ve şekerli gıda tüketimini takiben etkili ve düzenli ağız bakım alışkanlığının kazandırılmasıdır. Özellikle hazır paketli ürünlerin tüketimi azaltılmalı, ara öğünlerde düşük kalorili, sağlıklı ama lezzetli atıştırmalıklar hazırlanmalı ve fast-food, hamur işleri, tatlılar, kızartmalar ve sağlıksız hazır paket yiyecek ve içeceklerden çocuklar uzak tutulmalıdır.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda beslenmede şekerli, yapışkan çikolata benzeri veya asitli yiyecek içeceklerin olabildiğince azaltılması gerekmektedir. Özellikle okul kantinlerinde çürük oluşumunu engelleyen süt, peynir ve meyve gibi ürünlere yer verilmesi, ara öğünlerde daha çok bu tür yararlı yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde çürük yapıcı mikroorganizmaların ilk geçişi anneden olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının öncelikle kendi ağız sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmekte, bebekle aynı kaşığı kullanmaları ya da sütün mamanın sıcaklığına bakmak için biberonun önce annenin kendi ağızlarında denemesi gibi alışkanlıkların yapılmaması gerekmektedir.

Anne sütü bebek için çok yararlıdır fakat bebeğin 1 yaşından sonra memede uyutulmaması gerekir. Uzun süre memede kalması ya da çocuk her istediğinde emzirilmesi de diş çürüklerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle dişler ağıza sürdükten sonra emzirme sıklığının çocuk hekimleri ile düzenlenmesi ve her emzirmeden sonra bebeğin ağzı ve dişleri, temiz bir bez  veya parmak fırçalar ile temizlenmesi önerilmektedir. Biberon için de aynı kurallar geçerlidir.

Diş çürüklerinden korunmanın en önemli yollarından biri de diş fırçalama ve ağız bakımının düzenli ve etkili bir şekilde yapılmasıdır. Çürüksüz dişler için sabah ve akşam, günde iki kez dişlerin fırçalanması önerilmektedir. Çocuklarda ağız çalkalama sularının kullanılması önerilmez. Hem küçük yaşlardaki çocukların çalkalama tükürme refleksinin gelişmemesi ve uzun süre kullanılan ağız çalkalama sularının ağız florasını bozduğu belirlenmiştir.

Sağlıklı dişler için düzenli diş hekimi kontrolleri ilk diş ağızda görüldükten sonra başlamalı ve 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Böylece başlangıç aşamasındaki problemler erken farkedilip gerekli önlemler alınabilir ve koruyucu uygulamalar yapılabilir. Sadece şikayet olduğunda diş hekimine gitmek, problem daha da büyüdüğü için tedaviyi zorlaştırır.

Leave comment