Diş İmplantları

İmplant Nedir?

Eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış vidalardır. Küçük cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilen implant, 3 ay gibi kısa bir süre içinde çene kemiğine tutunur. Bu tutunma sonrası, gerçek bir diş kökü gibi, üzerine yapılacak protezi taşımaya hazır hale gelir.

Hangi Durumlarda Yapılabilir ?

- Tek diş eksikliği

- Birden fazla diş eksikliği

- Total dişsizlik durumlarında yapılabilir

İmplantın Yapılabilmesi İçin Gerekli Kriterler Nelerdir ?

- Çene kemiğinin yeterli yükseklik ve kalınlıkta olduğu durumlarda yapılabilir.

- Kemiğin yetersiz olduğu durumlarda ise çeşitli işlemler uygulanarak kemik, implanta uygun hale getirilir.

İmplant Için Yaş Sınırı Var Mıdır ?

- Üst yaş sınırı yoktur.

- Kemik gelişimini tamamlamamış çocuk ve gençlerde tavsiye edilmez.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır ?

- Günümüzde 30 yılı aşkındır takip edilen hastalar mevcuttur.

- Burada hastanın kişisel bakımı çok önemlidir.

Gömülü Diş Operasyonları

Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini almamış, sıklıkla alt-üst 20 yaş dişleri üst çene köpek dişleri ve nadiren alt-üst çene küçük azı dişleri gömülü kalabilir.

Bazen hiç belirti göstermez, bazen de çok büyük şikayetlere neden olabilirler. Varlığı saptandıktan sonra, gömülü dişlerin mutlaka çekilmeleri gerekir.

Çekim Nedenleri

- Baş, kulak ve göz ağrılarına sebep olabilirler.

- Yarım ya da tam gömülü diş ile önündeki komşu diş arasında iyi temizlenemeyen bölgeler nedeniyle yemek artıkları birikir. Bunun sonucu tekrarlanan enfeksiyonlar çürüklere neden olurlar.

- Özellikle ortodontik tedavi görenlerde, gömülü 20 yaş dişleri, yer darlığı nedeni ile sürmeye çalışırken, öndeki dişlere basınç uygular. Bunun sonucu dişlerde kaymalar ve yer değistirmeler oluşur.

- Gömülü dişlerin içinde bulunduğu kesecikler zaman içınde değişime uğrayarak kistler oluşturabilirler. Bu kistler çok büyüyerek çene kemiğini zayıflatır ve çene kırıklarına sebep olabilir.