Anasayfa

Hekimlerimiz

Tedavi Hizmetlerimiz

İletişim

Ağız - Diş ve Çene Cerrahisi

 

Diş İmplantları

 

İmplant Nedir ?

 

Eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış vidalardır. Küçük cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilen implant, 3 ay gibi kısa bir süre içinde çene kemiğine tutunur. Bu tutunma sonrası, gerçek bir diş kökü gibi, üzerine yapılacak protezi taşımaya hazır hale gelir.

 

Hangi Durumlarda Yapılabilir ?

- Tek diş eksikliği

- Birden fazla diş eksikliği

- Total dişsizlik durumlarında yapılabilir

 

İmplantın Yapılabilmesi İçin Gerekli Kriterler Nelerdir ?

- Çene kemiğinin yeterli yükseklik ve kalınlıkta olduğu durumlarda yapılabilir.

- Kemiğin yetersiz olduğu durumlarda ise çeşitli işlemler uygulanarak kemik, implanta uygun hale getirilir.

 

İmplant Için Yaş Sınırı Var Mıdır ?

- Üst yaş sınırı yoktur.

- Kemik gelişimini tamamlamamış çocuk ve gençlerde tavsiye edilmez.

 

İmplantların Ömrü Ne Kadardır ?

- Günümüzde 30 yılı aşkındır takip edilen hastalar mevcuttur.

- Burada hastanın kişisel bakımı çok önemlidir.

 

Gömülü Diş Operasyonları

 

Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini almamış, sıklıkla alt-üst 20 yaş dişleri üst çene köpek dişleri ve nadiren alt-üst çene küçük azı dişleri gömülü kalabilir.

 

Bazen hiç belirti göstermez, bazen de çok büyük şikayetlere neden olabilirler. Varlığı saptandıktan sonra, gömülü dişlerin mutlaka çekilmeleri gerekir.

 

Çekim Nedenleri

 

- Baş, kulak ve göz ağrılarına sebep olabilirler.

- Yarım ya da tam gömülü diş ile önündeki komşu diş arasında iyi temizlenemeyen bölgeler nedeniyle yemek artıkları birikir. Bunun sonucu tekrarlanan enfeksiyonlar çürüklere neden olurlar.

- Özellikle ortodontik tedavi görenlerde, gömülü 20 yaş dişleri, yer darlığı nedeni ile sürmeye çalışırken, öndeki dişlere basınç uygular. Bunun sonucu dişlerde kaymalar ve yer değistirmeler oluşur.

- Gömülü dişlerin içinde bulunduğu kesecikler zaman içınde değişime uğrayarak kistler oluşturabilirler. Bu kistler çok büyüyerek çene kemiğini zayıflatır ve çene kırıklarına sebep olabilir.

Protetik Diş Tedavisi ( Protez )

Halk arasında porselen diş, kuron, köprü, çivi diş, takma diş, damak, kancalı diş diye tabir edilen, hepimizin duyduğu bu terimlerin hepsi, bu branşın hizmetleridir.

 

Eksik dişlerin neden olduğu, ortodonti ile tedavi olmayan, fonksiyonel ve estetik bozuklukların düzenlenmesinde kullanılan, dişhekimliğinin en büyük ve geniş kapsamlı branşıdır.

 

Estetik dişhekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler yani kısacası metalsiz porselenleri de içinde barındırır.

 

Protezi öncelikle 3 bölümde inceleyebiliriz:

 

1. Sabit protezler:

- Kronlar - köprüler

- Metalsiz estetik protezler

- Post core (dişin kökünün içine çivi uygulanması) protezler

 

2. Hareketli protezler:

- Tam protezler

- Bölümlü protezler

- Hassas tutuculu protezler

- Overdenture’ler

 

3. İmplant protezler

- İmplant üstü hareketli protezler

- İmplant üstü sabit protezler

Endodonti

Endodontik tedavi; dişlerde oluşan çürük sonucu, kaybolan diş dokusunun çeşitli dolgu yöntemleri ile tamir edilmesidir. Daha ileri aşamalarda dolgu ile tedavi edilemeyen durumlarda kanal tedavisi uygulanarak diş tekrar sağlığına kavuşturulur.

 

Dolgular

 

Eskiden beri yapılan metal görünümlü amalgam ya da son zamanlarda adeziv dişhekimliğinin gelişmesiyle kullanılan estetik kompozit restorasyonlar uygulanır.

 

Kanal tedavisi

 

Derin çürükler veya kırık dişlerde, pulpanın iltihaplanması sonucu uygulanır. Lokal anestezi yardımıyla ağrısız gerçekleşen bir veya birkaç seans sürebilir. Kanal tedavisini takiben dolgu ya da kron yapılarak diş fonksiyonuna iade edilir.

 

Dişin tekrar çürümesi ve enfekte olmasını önleyici tedbirler alındıktan sonra kanal tedavili diş ömür boyu kullanılabilir. Bu süreçte düzenli dişhekimi kontrolü şarttır.

PEDODONTİ

 

Fissür örtücüler

 

Süt ve sürekli azı dişlerin çiğneyici yüzeyleri 'tüberkül ve fissür' denilen tepecik ve çukurlardan oluşur. Fissür örtücüler süt ve sürekli azıların çiğneyici yüzeylerinde bulunan pit ve çukurcukların örtülmesi amacıyla kullanılan koruyucu bir tabakadır. Bu tabaka dişlerin pit ve fissürlerinde çürüğe neden olan bakteri plağının birikimine engel olacaktır.

 

Süt ve sürekli dişler ağız ortamına yeni sürdüklerinde mine tabakaları olgunlaşmalarını tamamlamamış olduğundan diş çürüğüne oldukça eğimlidirler. Bununla beraber diş fırçalama ile diş çürüğüne neden olan bakteri plağının uzaklaştırılması da pit ve fissürlerin yapısı nedeniyle bu bölgede güç olmaktadır.

 

Bu nedenle fissür örtücülerin, dişlerin sürmesini takiben ilk üç yıl içerisinde bir çocuk dişhekimi tarafından uygulanmaları önerilmektedir.

 

Fissür örtücü uygulaması sırasında diş dokusundan herhangi bir madde uzaklaştırılmaz ve ağrısızdır. Bu nedenle dişhekimi ile ilk deneyimini yaşayan çocuk hastada tercih edilen uygulamalardan biridir.

 

Fissür örtücüler uygulandıktan sonra dişten uzaklaşıp uzaklaşmadığı belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Kırılması ya da kopması durumunda tekrar uygulanması gerekmektedir.

 

Fissür örtücüler çürük riski yüksek çocuklarda, ağız bakımını yeterince yapamayan fiziksel ya da zihinsel engelli çocuklarda, radyoterapi gören onkoloji hastalarında ve kalp, kan hastalıkları gibi medikal rahatsızlığı olan çocuklarda diş çürüğünün oluşumunu engellemek amacıyla uygulanmalıdır.

 

Topikal florür uygulaması

 

Florür doğada sık bulunan bir mineraldir.İçme suyunda ve aldığımız pek çok gıdada da bulunmaktadır.Florürün dişhekimliğinde önemli bir yeri vardır ve diş macunlarında ve gargaralarda bulunmaktadır. Dişlere yararlılığı kanıtlanmış bir elementtir.

 

Florür ağız içerisinde yeterli miktarlarda bulunduğu zaman dişin dış yüzeyindeki mine tabakasında meydana gelen kalsiyum kaybına engel olarak diş çürümelerini engeller. Başlangıç çürük lezyonlarını henüz görünür hale gelmeden durdurmaya yardımcı olur. Dişhekimleri dişlerin yüzeyine florürü doğrudan yüksek konsantrasyonda uygulayabilirler. Bu tedaviyle uygulanan florür konsantrasyonu diş macununda mevcut olandan çok daha fazladır.

 

Topikal florür uygulaması değişik yöntemlerle yapılabilir. Florür; jel,vernik ya da köpük şeklinde uygulanabilir.Uygulama süresi kısadır ve işlem ağrısızdır. Çocuklarda en az altı ayda bir yeni çürük oluşumu varsa tespit edilip müdahale edilmesi yoksa da koruyucu önlem olarak florür uygulaması önemlidir.

Ortodonti

Periodontoloji

 

Ortodontik tedavi, bozuk olan ağız ve diş yapısının düzeltilmesidir. Sadece diş bozukluklarının değil, yüz, profil, çene kemiklerinin armonisini de kapsamaktadır. Bu nedenle ortodonti daha ziyade ağız, çene, yüz ortopedisi olarak tanımlanır.

 

Tedavi yaşı kesin olarak belirtilemez, 6 yaştan 30 hatta 40 yaşına kadar bile uygulanabilir. Tedavi süreci vakanın çeşidine göre ortalama 1,5 - 3 yıl arasında değişebilir.

 

Koruyucu amaçlı tedavi çocuk yaşlarda yapılırsa, ileride meydana gelebilecek anomaliler büyük ölçüde önlenebilir.

 

Ortodontik tedaviler genel olarak diş üzerine yapıştırılan metal veya porselen sabit braketlerle yapılır. Hastanın, tedavi sürecinde her 3 - 4 haftada bir görülmesi (kontrolü) gerekir.

 

Öneri olarak çocukların erken yaşta ortodonti uzmanına gösterilmesi tavsiye edilir.

Dr. Sinan Çetindağ

Ortodonti Uzmanı

Dişeti Hastalıkları

 

Sağlıklı dişeti; açık pembe renkli, mat, yüzeyi portakal kabuğu gibi pütürlü ve sert kıvamlıdır. Sağlıklı dişeti, fırçalama veya dokunma ile kanamaz.

Periodontal hastalığın tipi, periodontal tedavinin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Pek çok periodontal hastalık tipi vardır. En sık görülenler şunlardır:

 

- Gingivitis:

 

Periodontal hastalıkların en hafif seyreden şeklidir. En önemli nedeni mikrobiyal dental plaktır. Dişetinde ödem, kırmızı renk, parlaklık, fırçalama sırasında veya kendiliğinden kanama ve ağız kokusu ile farkedilir. Bu dönemde ağrı ya hiç yoktur, ya da çok azdır. Gingivitis tedavi ve doğru ağız bakımı ile tam olarak tedavi edilebilir. Ayrıca, dişetine batan cisimler de dişetinde abse ve akut ağrı meydana getirirler.

 

- Kronik periodontitis:

 

En sık görülen periodontitis tipidir. Erişkin yaştaki bireylerin çoğunda mevcuttur. Çok yavaş ilerler, belirtileri geç ve zor farkedilir veya normal zannedilerek önemsenmez. Bu nedenle bazen tedavide geç kalınmış olunabilir. Dişi çevreleyen destek dokuların enfeksiyonu ve yıkımıdır. Sırasıyla dişeti, dişetini dişe bağlayan ve diş kökünü diş kemiğine bağlayan lifler ve diş kemiği eriyerek cep meydana gelir. Dişeti altındaki kök yüzeyi üzerinde mikrobiyal dental plak ve diştaşları, aynı zamanda cep boşluğu içinde bakteriler ve yiyecek artıkları birikerek ve çoğalarak bu enfeksiyonun daha derin dokulara ilerlemesine ve dişin kemik desteğinin azalmasına neden olur.

 

Belirtileri; koyu kırmızı, morumsu dişeti rengi, dişeti çekilmesi/büyümesi, dişlerde aralanma, uzama, dönme, sallanma, fonksiyon bozukluğu, dişler arasına ve cepler içine yiyecek artıklarının dolması, abse oluşumu, ağız kokusu, estetik bozukluk olarak sıralanabilir.

 

Başlangıç ve orta düzeydeki kronik periodontitis cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilirken, ileri düzeydeki kronik periodontitis ilave cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Diyabet gibi bazı sistemik hastalıklar ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, stres ve sigara gibi faktörler kronik periodontitisin şiddetini ve tedaviye verdiği yanıtı etkiler.

 

- Agresif Periodontitis:

 

Daha az sıklıkla ama daha şiddetli şekilde ve genç bireyleri etkileyen periodontitis tipidir. Bu durum kalıtsal da olabilir. Bireyler sistemik olarak sağlıklıdır. Yerel ve yaygın olmak üzere 2 tipi vardır. Yerel tipinde dişeti ile ilişkili klinik belirtiler az, ama cep derinliği ve kemik yıkımı ileri boyuttadır. Yaygın tipinde ise, hem klinik belirtiler de fark edilebilir düzeydedir hem de kemik kaybı daha çok sayıda dişi etkilemiştir. Tedavisi kronik periodontitise göre daha zor ve karmaşıktır.

 

Agresiv periodontitisli genç bireyin klinik ve röntgen görüntüsü.

 

Sistemik hastalıklarla birlikte görülen periodontitisle

 

-Periodontitis; bazı kan hastalıkları, metabolik hastalıklar, genetik hastalıklar ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların ağız içi belirtisi olarak da görülebilir. Tedavisi tıp doktoruyla beraber yürütülür.

Dr. Nil Serter

Periodontoloji Doktoru

Estetik Dişhekimliği

Gülüş Estetiği

 

Kişinin yüz özelliklerini göz önüne alarak bireye özel en güzel gülüşün tasarlanmasıdır. Sadece diş beyazlatma ile tedavi olabileceği gibi ön dişlere estetik restorasyonlar, kaybedilmiş arka diş varsa yanak ve dudaklara destek, botoks ya da dişeti operasyonları ile de gülüş estetiği sağlanabilir. Yüz şekli, ten rengi, dudakların yapısı gibi kriterler göz önüne alınıp, laboratuvar ortamında çalışmalar yapılır.

 

 

Dişeti Estetiği

 

Gülüş tasarımında çok önemlidir. Estetik gülüşte dişetleri belli bir oranda görünmelidir. Yapılacak ilk işlem, dişetleri sağlıksızsa tedavisinin yapılmasıdır. Bu problemlerin giderilmesinin ardından, gülüş estetiği için gereken şekil ve uzunlukta, kişiye özel formlar hazırlanmalıdır. Dişeti şekillendirmesi, kuron boylarının uzatılması gereken durumlarda, estetik restorasyonlarla beraber uygulanabilir.

 

 

Beyazlatma

 

Dişlerin yapısında (dentin ve mine tabakasında) oluşan ve estetik açıdan sorun yaratan renklenmeleri giderme işlemidir. Beyazlatma yapılmadan önce mutlaka dişeti tedavisi ve tam bir ağız - diş muayenesinin yapılması gereklidir.

 

Bazı özel durumlar dışında hemen herkese beyazlatma yapılabilir.

 

Tedavinin başarılı olması:

- Kullanılan ilacın marka ve içeriği

- Bu konuda deneyimli bir hekimin kontrolü altında olunması

- İlacın kullanılma şekli ve süresine göre değismektedir. Hızla gelişen teknoloji sayesinde beyazlatma, artık çok daha güvenilir bir hal almıştır.

 

Piyasada beyazlatma için çok değişik ürünler satılmaktadır. Bilinçsizce kullanılan bu ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma gücü, yan etkileri ve kalıcılığı tartışmalıdır.

 

Botoks

 

Günümüzde, mevcut ya da oluşmakta olan kırışık, çizgi ve ciltteki yaşlanma görünümlerini, bu kırışıkların bulunduğu kas kitlesini geçici olarak felç edip rahatlamasını sağlayarak yine geçici olarak yok eden malzemedir.

 

Botoks bir ticari marka olmasına rağmen, işlemin ismi olarak hasta literatürüne geçmiştir. Madde, kas içine insülin iğneleri ile enjekte edilerek kullanılır. Işlem acılı değildir.

 

Dişhekimliğinde kullanımı çok eskiye dayanmaz. İki kullanımı vardır:

 

1.Protez yapımında estetiğe yardımcı olarak dudak çevresi bölgesinde kullanılır.

2.Çiğneme kaslarını rahatlatıp kütlesini küçülterek eklem sorunlarını rahatlatır.

 

Bonding

 

Kelime anlamı dişe bir malzeme yapıştırmaktır. Minimal çapraşıklıklar, aralık dişler, çarpma, düşme sonucu oluşan diş fraktür vedişte madde kayıplarında " bonding " yöntemi kullanılır. En büyük avantajı, dişin kesilmeden uygulanabilmesidir.

 

Çok ilerlemiş problemlerde, lamine ve diğer estetik yöntemler tercih edilir.

 

Laminatlar

 

Öncelikle dişlerde oluşan şekil bozuklukları, estetik problemler, çapraşıklıklar (çarpıklıklar) durumunda, dişlerin üzerinden herhangi bir kesim yapılmadan ya da minimum kesim yapılarak uygulanan, yaprak kalınlığındaki porselen restorasyonlardır.

 

Günümüz toplumununun estetik beklentilerinin artması ve dişhekimliğinde yapıştırma teknolojisindeki ilerlemeler, bu tür restorasyonları yaygınlaştırmıştır.

 

Dişlerin sadece ön yüzüne yapıştırma şeklinde uygulanır. Son derece estetik bir uygulamadır ve kesinlikle doğal dış görünüm yakalanır.

 

Feldspar

 

İçerik olarak bakıldığında dental porselen sistemlerinin çoğunluğu feldspar ihtiva eder. Işık geçirgenliği yüksek olduğu için estetiğin önemli olduğu ön bölge protezlerinde sıklıkla kullanılırlar.Hiç kesim yapılmadan ya da minimum rötuşlarla çalışma olanağı olduğu için hasta ve hekim açısından tercih edilme oranı yüksektir.

 

Zirkonyum

 

Madde kaybına uğramış dişlerin restore edilmesinde kullanılan kuron ve köprü sistemlerinde, metal alt yapı kullanımı yıllardır gelenekseldir. Ama bu metaller, alerjik reaksiyonlara, dişeti renklenmelerine ve estetik olmayan görüntülere sebep olabilirler.

 

Bilgisayar destekli sistemlerin gelişmesiyle, zirkonyum kullanılan protezler, ağız dokularıyla uyumlu, estetik ve uzun ömürlü restorasyonlar yapma imkanı yakalanmıştır.

Genel Anestezi Uygulamaları

Genel anestezi ya da sedasyon altında diş tedavileri

 

Genel anestezi,hastaya damar içi ilaçlar ve bayıltıcı gaz verilerek ameliyathanede tamamen uyku halinin sağlandığı anestezi türüdür. Sedasyon ise, sadece damar içi ilaçlar verilerek hastanın rahatlatıldığı ve işlem süresince bilincinin açık olduğu anestezi türüdür. Sedasyon sırasında hasta fiziksel uyarılara ve sözlü komutlara yanıt verebilir.

 

Genel anestezi ya da sedasyon altında yapılan diş tedavileri dişhekiminden çok korkan çocuklarda ileride oluşabilecek psikolojik travmaları engellemek ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile diş tedavilerinin hekim tarafından sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.

 

Özellikle dişhekimi veya diş tedavisi korkusu bulunanlarda, kooperasyon güçlüğü olan çocuklarda, zihinsel engelli hastalarda, uzun süreli işlemlerde,büyük cerrahi girişimlerde genel anestezi ve sedasyon sıklıkla tercih edilmektedir. Genel anestezi ile çocuğun yapılması gereken tüm diş tedavileri bir seansta tamamlanabilmektedir.

Eklem Rahatsızlıkları

Bruksizm

 

Çene eklem ağrısına yol açan diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı için kullanılan bir terimdir. Hastalar genellikle gece uykuda olmak üzere, gün içinde de diş sıkarlar. Ayrıca bu kişilerin tırnak yeme, kalem ısırma ya da yanak içlerini çiğneme gibi alışkanlıkları vardır.

 

Son yapılan çalışmalarda, genetik bulgulara da rastlanmıştır. Duygusal, stresli, aşırı mükemmeliyetçi bireylerde daha sık görülür. Geç fark edilir. Hasta, baş, boyun çevresi ağrıları nedeni ile daha çok kulak-burun-boğaz uzmanları tarafından dişhekimlerine yönlendirilir. Tedavide psikolojik destekle birlikte, ısırma kuvvetlerini absorbe edebilecek ağız ve diş koruyucu plaklardan faydalanılır.

© İdeal Dental Clinic

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.